Koło fizyczne

Pokazy fizyczne 2007

Pod koniec września tradycyjnie organizowany jest w naszej szkole wyjazd na Pokazy Fizyczne. I ten rok nie był inny. Uczniowie(w większości) klas drugich mieli okazję obejrzeć demonstracje zastosowań praw poznawanych na lekcjach fizyki.

Tegoroczne pokazy dotyczyły takich działów fizyki jak:
Mechanika
Prąd elektryczny
Termodynamika
Fizyka latania.

Pierwsza część pokazów to "Fizyka Latania".
Pracownicy Wydziału Fizyki demonstrowali prawa fizyczne związane z aerodynamiką przybliżając uczestnikom pokazów takie pojęcia jak opór powietrza i siła nośna.



Prezentowano również zjawiska związane z przepływem gazów.


Zdjęcie poniżej przedstawia demonstrację prawa Bernoulliego – w miejscu szybkiego przepływu gazu spada jego ciśnienie, co powoduje podniesienie się poziomu cieczy w rurce.



Tu z kolei widzimy zachowanie piłek w strumieniu powietrza – gaz opływa piłki górą w wyniku czego powstaje siła nośna utrzymująca piłki w powietrzu.

Kolejna część pokazów dotyczyła termodynamiki. Zobaczyliśmy między innymi działający model maszyny parowej…



…oraz wyjaśniona została zasada działania termometru gazowego(zdj 10)


W części dotyczącej mechaniki mogliśmy na własne oczy przekonać się z jakim przyspieszeniem spadają przedmioty w ziemskim polu grawitacyjnym(zdj 11).



Inne pokazy można obejrzeć na krótkich filmach: Film nr1 przedstawia demonstrację zasady zachowania momentu obrotowego lub mówiąc prościej pokazuje działanie żyroskopu. Podobnie filmy nr 2 i 3. Staczające się po równi walce które widzimy na filmie nr 4 mają takie same wymiary i masę. Różnicę stanowi sposób rozłożenia masy – w pierwszym jest ona rozłożona przy powierzchni bocznej walca, a w drugim skupiona w osi walca. Widzimy w jaki sposób wpływa to na ruch walców. Film nr 5 zawiera demonstrację działania siły odśrodkowej – nie pozwala ona wylać się wodzie ze szklanki zjeżdżającej na wózku. Filmy nr 6 i 7 również dotyczą siły odśrodkowej – może ona spowodować, że normalnie giętkie przedmioty - w tym wypadku łańcuch rowerowy i linka ulegają usztywnieniu.

Uczestnicy wycieczki nie byli skazani tylko i wyłącznie na obcowanie z fizyką. W drodze do Lublina zatrzymali się na chwilę aby zwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce.



(zdj2,3,4)

Ciekawostką parku w Kozłówce jest stojący przed pałacem zegar słoneczny.(zdj 1,2).